Chcem ušetriť

Takto ušetríte peniaze aj planétu

Elektrina

❄️ Vedeli ste, že chladnička s mrazničkou je vo väčšine domácnosti najväčším žrútom elektriny?
 • Ak vlastníte starší model (10 a viac rokov), ročná spotreba chladničky sa vie vyšplhať až do 600 kWh ročne, čo by pri priemernej domácnosti znamenalo, že chladnička spotrebuje až štvrtinu spotreby energie. V takomto prípade radšej zvážte jej výmenu aspoň za model energetickej triedy C.
 • Existujú ale možnosti, ako znížiť spotrebu chladničky aj bez vysokej investície:
  • zvýšte teplotu chladenia o niekoľko stupňov (pri nastavení teploty na 5°C namiesto 3°C viete ušetriť až 10-15% energie)
  • zabezpečte voľný a čistý priestor na vetranie okolo chladničky, chladničku umiestnite mimo slnečného žiarenia a na chladné miesto v rámci domácnosti (napr. k vonkajšej stene budovy, prízemie pri viacerých podlažiach)
  • skontrolujte tesnenie dverí, pri poškodení ho opravte/vymeňte
  • pravidelne odstraňujte námrazu
  • napĺňajte chladničku na 2/3 objemu a zabezpečte dostatočný priestor medzi potravinami v chladničke
  • do chladničky nevkladajte horúce potraviny, naopak rozmrazovanie potravín v chladničke je vítané
🔌 Vedeli ste, že na vypínaní spotrebičov zo zásuvky veľmi neušetríte, ale existujú výnimky?
 • Touto výnimkou je kombinácia wi-fi modemu a routru. Takmer v každej domácnosti sú tieto zariadenia zapnuté nonstop, hoci nie vždy sa využívajú. Riešením nie je ich neustále vypínanie a zapínanie zo zásuvky – toto by si vyžadovalo až príliš veľkú disciplínu. Skúste ale pouvažovať nad ich vypnutím v noci alebo v čase Vašej neprítomnosti (napríklad, keď ste v práci), a to napríklad pomocou smart zásuvky.
📺 Vedeli ste, že TV môžete pozerať aj bez set-top boxu a ušetriť tak dvakrát?
 • Set-top box tiež patrí medzi spotrebiče, ktoré sú zapnuté neustále a dokonca aj v pohotovostnom režime dosahujú relatívne vysokú spotrebu energie. Ročná spotreba elektriny set-top boxu je ešte vyššia ako spotreba modemu, približuje sa spotrebe modernej chladničky. K tomu prirátajte prenájom zarideni, ktorý mesačne platíte svojmu operatorovi.
 • Moderné smart TV ale ponúkajú možnosť sledovať káblovú televíziu priamo prostredníctvom prístupu na internet, čím sa set-top box stáva zbytočným zariadením. Po jeho zrušení ušetríte na faktúrach za elektrinu a aj na prenájme.
💡 Vedeli ste, že nie je LED ako LED?
 • Hoci technológia LED priniesla veľké úspory v spotrebe elektriny, aj pri LED žiarovkách si treba dávať pozor. Navonok nízka spotreba nás môže zvádzať k zapojeniu väčšieho počtu žiaroviek, čím sa dostaneme blízko k pôvodnej spotrebe. Pozor si treba dávať na rôzne dizajnové svetlá, ktoré nedovoľujú vymeniteľnosť a často práve vďaka veľkému počtu diód dosahujú podobnú spotrebu ako klasické žiarovky.
 • Prvá generácia LED žiaroviek priniesla veľký pokrok, avšak pri najnovších štandardoch, dosahujú tieto žiarovky energetickú triedu F. Na trhu sa postupne objavujú aj novšie typy, ktoré dosahujú triedu C alebo D. Na spadnutie je aj nástup LED žiaroviek triedy A, ktoré ale vysokými vstupnými nákladmi nespĺňajú kritérium rýchlej ekonomickej návratnosti.

Ohrev vody a kúrenie

🛁 Vedeli ste, že úspornými sprchovými hlavicami a úspornými vodovodnými batériami ušetríte hneď dvakrát?
 • Najjednoduchší spôsob, ako znížiť spotrebu energie na ohrev teplej vody, je znížiť samotný objem vody, ktorá sa zohrieva. Toto môžete docieliť aj bez obmedzovania sa, a to pomocou úsporných vychytávok. Úsporné hlavice a batérie zabezpečia zníženie prietoku vodu, bez toho, aby ste si to vôbec všimli.
🥶 Vedeli ste, že náklady na kúrenie viete znížiť aj bez drastického zníženia vnútornej teploty?
 • Namiesto toho, aby ste si centrálne výrazne znížili teplotu vykurovania, skúste ju skôr znížiť v čase, keď nepotrebujete mať tak teplo – napríklad v noci alebo počas Vašej neprítomnosti. Pomocou termostatických hlavíc na radiátoroch znížte teplotu vykurovania v tých miestnostiach, v ktorých sa zdržiavate menej.
🌡 Vedeli ste, že aj pri znížení teploty vykurovania môžete pociťovať rovnakú pocitovú teplotu?
 • Pocitovú teplotu môžete zvýšiť napríklad pomocou lepšej cirkulácie vzduchu v miestnosti. Inštalovaním špeciálneho ventilátora pod radiátor, viete zabezpečiť to, že teplý vzduch sa nezdržiava iba hore, ale je v rámci miestnosti rovnomernejšie rozložený a Vám môže byť rovnako teplo aj pri znížení teploty vykurovania o 1 až 2 stupne.
 • Ak mávate počas zimných mesiacov nízku vlhkosť vzduchu, skúste ju trochu zvýšiť. Vyššia vlhkosť vzduchu zvyšuje aj pocitovú teplotu v miestnosti.
💶 Vedeli ste, že proti únikom tepla sa dá bojovať aj za pár EUR?
 • Špeciálnymi fóliami ktoré umiestnite za radiátor viete zabrániť strate až 50% tepla. Ak máte na byte/dome radiátory, vytipujte si tie na obvodových stenách bytu/domu a umiestnite za ne termoizolačnú fóliu. Namiesto zohrievania steny sa viacej tepla odrazí naspäť do miestnosti a vy dosiahnete vyššiu účinnosť radiátorov.